A man invested a certain sum in scheme A at 15% p.a. for 2 years and earned Rs 1950 as simple interest. He increased his sum by Rs. ’x’ and invested in another scheme B at 10% p.a. C.I. for 2 years and received Rs. 1680 as compound interest. Find the value of ’x’ ?
Answer : Option B
Explanation : Sum=
CI in 2 years at 10% per annum
= 10+10+ =21%
ATQ
(6500+x)× =1680
⇒(6500+x)=8000
x=Rs 1500
Rate This:
NaN / 5 - 1 votes
