Keerthana
Posted on

Total number of HR employees of company P is what % more than the total no. of marketing employee in company T?

a

236.76%

b

226.67%

c

276.76%

d

246.67%

e

none of these

Answer : Option D
Explanation :

HR employees in company P = 26×4=104

Marketing employee in company T =10×3 = 30

Required % = 1043030×100=246.67%frac{{104 - 30}}{{30}} imes 100 = 246.67{ m{\% }}

Rate This:
NaN / 5 - 1 votes
Profile photo for Dasaradhan Gajendra